Angelika čínska v boji s neplodnosťou

Angelika čínska/andělika čínská, Angelica sinensis (Oliangelica sinensisv.) Diels., Apiaceae

Angelika čínska, známa aj ako „Dong Quai“ je rastlina pochádzajúca z Číny, Japonska a Kórey. Jej koreň je liekopisnou drogou čínskeho liekopisu. Patrí medzi najčastejšie používanú drogu v tradičnej čínskej medicíne a niekedy sa jej hovorí aj „ženský ženšen“. Koreň angeliky čínskej okrem iného upravuje nepravidelnú menštruáciu, amenoreu či dysmenoreu (bolestivú menštruáciu) a ženskú neplodnosť, vďaka jej schopnosti tonizovať oslabenú maternicu zlepšením jej metabolizmu, ako aj reguláciou hormonálnej rovnováhy a zlepšení pravidelnosti menštruácie. Droga sa odporúča na zmiernenie návalov počas menopauzy, kŕčov maternice, reprodukčnú dysfunkciu, metrorágiu (krvácanie mimo predpokladané menštruačné), PMS, suchosť vagíny a endometriózu. Koreň angeliky sa považuje za drogu, ktorá pôsobí na maternicu relaxačne aj tonizujúco. Dve hlavné zložky koreňa ovplyvňujú hladké svalstvo maternice amfotérne. Relaxačné účinky (proti kŕčom) sa pripisujú zložkám silice. Na druhej strane tonizačné, stimulujúce účinky sa pripisujú zložkám rozpustným vo vode.

Pre možnosť liekovej interakcie sa neodporúča súbežné užívanie koreňa angeliky čínskej s liekmi ovplyvňujúcimi riedenie krvi (napríklad warfarínom), nesteroidnými analgetikami (liekmi na potlačenie bolesti a zápalu) či s cesnakom alebo ginkom. Pre možné riziko zvýšenia krvácania sa neodporúča užívať angeliku čínsku pred plánovaným chirurgickým či dentálnym zákrokom. Pre obsah psoralénu a bergapténu existuje pri užívaní angeliky čínskej potenciálne riziko vzniku fotosenzitívnej reakcie, ktoré je možné znížiť na minimum ochranou pred slnečným žiarením. Užívanie sa neodporúča ani jedincom, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina prsníka, vaječníkov, či prostaty.

Tento text je chránený autorským zákonom. Žiadna časť textu nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu autora.

Zatiaľ bez komentára.

Pridaj komentár