(Ne)vhodný fenikel a aníz počas dojčenia
Feniklový plod (fenikel obyčajný, fenykl obecný, Foeniculum vulgare Mill., Apiaceae) a plod anízu (bedrovník anízový, bedrník anýz, Pimpinella anisum L., Apiaceae)
Fenikel ako aj aníz sú u nás po stáročia bežne užívané byliny na podporu tvorby materského mlieka (laktácie) ako aj pre údajné protikolikové účinky u novorodencov. Málo sa však hovorí o tom, že obe liečivé rastliny obsahujú trans-anetol, sladko chutiacu látku, o ktorej sa predpokladá, že vo vyšších dávkach pozmeňuje aktivitu centrálneho nervového systému. Je teda celkom možné, že novorodenci, ktorým chýba plne funkčná schopnosť metabolizovať cudzorodé látky, tak môžu cez materské mlieko konzumovať privysokú koncentráciu v príliš ranom veku. Pre nedostatok štúdií sú však informácie o nežiaducich účinkoch nedostupné. Jedna prípadová štúdia popisuje nežiaduce účinky (ospalosť, hypotóniu, letargiu a vracanie) u novorodencov, ktorých matky pili čaj z feniklu, anízu, sladkovky a jastrabiny, pričom všetky symptómy vyhasli po ukončení pitia čaju. Nie je však známe, či čaj nebol kontaminovaný inými prímesami. Ďalším potenciálnym rizikom je obsah estragolu v silici oboch rastlín. Ten sa preukázal ako genotoxický a karcinogénny a Vedecký výbor pre potraviny (Scientific Committee on Food) nariadil zníženie jeho používania v dochucovadlách, no napriek tomu neudal presné bezpečnostné limity. Európska lieková agentúra (European Medicines Agency) vo svojej monografii (Community Herbal Monograph on Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. vulgare, Fructus. EMEA/HMPC/137428/2006) neodporúča užívanie záparu (čaju) z feniklových plodov deťom mladším ako 4 roky, tehotným a dojčiacim ženám pre nedostatok vhodných dát a ich užívanie by sa malo riadiť odporúčaniami pediatra. Je však možné predpokladať, aj vzhľadom na dlhoročnú tradíciu užívania semien fenikla a anízu, že nakoľko sú obe spomínané látky trans-anetol ako aj estragol prchavé, ich obsah v zápare (čaji) bude po vylúhovaní v horúcej vode nižší ako v samotnej rastline čo by mohlo znamenať aj nižšie potenciálne nežiaduce účinky. Toto riziko je však na zvážení každej matky.
Tento text je chránený autorským zákonom. Žiadna časť textu nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu autora.
Zatiaľ bez komentára.