Ploštičník – pomocník s neplodnosťou

Ploštičník strapcovitý/ploštičník hroznatý, Cimicifuga racemosa (Lplosticnik.) Nutt. (syn. Acteae racemosa L.), Ranunculaceae

Ploštičník strapcovitý je rastlina pochádzajúca zo severnej Ameriky, no účinky jeho podzemku pri liečbe neplodnosti sú známe najmä z indickej Ajurvédy, kde má táto droga názov „Shatavari”. Podzemok ploštičníka obsahuje izoflavóny, na estrogénové receptory. Vedeckú pozornosť si ploštičníkový podzemok získal vďaka priaznivému účinku u žien s neobjasnenou neplodnosťou, ktoré zároveň užívali klomifén. V jednej štúdii bolo 120 žien rozdelených do dvoch skupín. Časť užívala výlučne klomifén a druhá časť užívala popri klomiféne ploštičník počas prvých 12 dní cyklu. Na konci štúdie sa preukázalo, že ženy, ktoré užívali kombináciu s ploštičníkom mali popri vyšších hladinách luteinizačného hormónu, progesterónu a estradiolu zvýšený počet klinických počatí v porovnaní s kontrolnou skupinou (36,7 % vs. 13,6 %). V ďalšej štúdii spolu s klomifénom ploštičník zlepšil hrúbku endometria, dozrievanie vajíčok a hladiny estradiolu.

Užívanie sa neodporúča ani jedincom, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina prsníka, vaječníkov, či prostaty ani v prípade prítomnej či prekonanej choroby pečene. Európska lieková agentúra pri jeho predaji nariaďuje upozornenie, že v prípade akýchkoľvek symptómov poškodenia pečene (napr. únava, tmavý moč, strata chuti do jedla, žltnutie pokožky a očí, silná bolesť žalúdka s nauzeou a vracaním) po požití ploštičníka je potrebné toto užívanie prerušiť a svoj stav konzultovať s lekárom.

Tento text je chránený autorským zákonom. Žiadna časť textu nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu autora.

 

Zatiaľ bez komentára.

Pridaj komentár